« Simple search
Reset
Sonali Sen Gupta (Referee)
Activity: Publication peer-review and editorial work types › Publication peer-review
Deborah Ge (Peer reviewer)
Christopher Gaffney (Peer reviewer)
John Hardy (Peer reviewer)
John Towse (Editor)
Activity: Publication peer-review and editorial work types › Editorial activity
Michelle Swainson (Peer reviewer)
Kay Greasley (Peer reviewer)
Martin Spring (Associate Editor)
Constantin Blome (Peer reviewer)
James Quick (Editorial board member)
James Quick (Guest editor)
Paul Sparrow (Editor)
Paul Sparrow (Peer reviewer)
Ibrahim Orekoya (Peer reviewer)
Darren McCabe (Editorial board member)
Yakubu Salifu (Peer reviewer)
Jean-Francois Maystadt (Peer reviewer)
Maxigas Dunajcsik (Peer reviewer)
David Ellis (Peer reviewer)
Adam Sykulski (Peer reviewer)
Henning Schomerus (Referee)
Alexandros Skandalis (Peer reviewer)
Claire Hardaker (Peer reviewer)
Simon Batterbury (Editor)
Alexander Matros (Referee)
Tom Webb (Editorial board member)
Katharina Janke (Peer reviewer)
Carmen Rios Garcia (Peer reviewer)
Yingnian Tao (Peer reviewer)
Mukarrum Ahmed (Peer reviewer)
Jill Johnes (Referee)
Jill Johnes (Peer reviewer)
Robert Simmons (Guest editor)
James Faulconbridge (Editorial board member)
Alexey Akimov (Referee)
Emanuele Bracco (Referee)
Matthew Johnson (Peer reviewer)
Kostas Selviaridis (Associate Editor)
Kostas Selviaridis (Peer reviewer)
Martin Spring (Peer reviewer)
Benjamin Taylor (Peer reviewer)
Mike Wright (Peer reviewer)
Brian Francis (Editorial board member)
Philip Barker (Editorial board member)
Kwok Tong Soo (Peer reviewer)
Alistair Anderson (Peer reviewer)
Lola Dada (Peer reviewer)
Ahmad Daryanto (Peer reviewer)
Konstantinos Fokianos (Associate Editor)
Aleksandr Pirogov (Peer reviewer)
Luke Harding (Editorial board member)
Judit Kormos (Editorial board member)
Richard Williams (Peer reviewer)
David Worthington (Peer reviewer)
Mike Pidd (Peer reviewer)
Mike Pidd (Editorial board member)
Stephan Onggo (Editor)
Alistair Anderson (Chair)
Activity: Membership types › Membership of committee
Lola Dada (Associate Editor)
Mark Freel (Associate Editor)
Anoosheh Rostamkalaei (Peer reviewer)
Joanne Larty (Peer reviewer)
Joanne Larty (Associate Editor)
Li Xiao (Peer reviewer)
Josip Kotlar (Peer reviewer)
Ian Paylor (Peer reviewer)
Brigit McWade (Peer reviewer)
Darren Dalcher (Editor)
Binoy Sarkar (Guest editor)
Samuel O'Donoghue (Peer reviewer)
Swarnodeep Homroy (Referee)
Robert Simmons (Editorial board member)
Daniel Eaves (Peer reviewer)
Alexander Belton (Peer reviewer)
Dermot O'Reilly (Peer reviewer)
Ruonan Sun (Editorial board member)
Juliana Sutanto (Editorial board member)
Monideepa Tarafdar (Editorial board member)
Yiyi Fan (Peer reviewer)
Harald Lohre (Editorial board member)
Sarah Marsden (Editorial board member)
Judith Mottram (Editorial board member)
Yemon Choi (Peer reviewer)
Juliana Sutanto (Editor)
Mike Chiasson (Editor)
Niki Panteli (Editorial board member)
Ruben Durante (Associate Editor)
Judith Mottram (Member)
Judith Mottram (Editor)
Jan Grabowski (Peer reviewer)
Natalia Iyudu (Peer reviewer)
Jill Johnes (Guest editor)
Mike Pidd (Associate Editor)
Sven Crone (Peer reviewer)
Richard Eglese (Peer reviewer)
Christopher Kirkbride (Peer reviewer)
Robert Simmons (Referee)
Robert Simmons (Associate Editor)
Ross Towe (Peer reviewer)
Yuze Sha (Peer reviewer)
Thomas Mills (Editorial board member)
Allison Hui (Peer reviewer)
Basil Germond (Peer reviewer)
Carlos Lopez-Galviz (Peer reviewer)
Allahyar Montazeri (Peer reviewer)
Naval Singh (Peer reviewer)
Stephen Lane (Editorial board member)
Stephen Lane (Peer reviewer)
Thomas Keegan (Peer reviewer)
Chiemela Victor Amaechi (Peer reviewer)
Robert Gutsche Jr (Peer reviewer)
Robert Gutsche Jr (Guest editor)
Robert Gutsche Jr (Editorial board member)
Robert Gutsche Jr (Associate Editor)
Henning Schomerus (Invited speaker)
Activity: Participating in or organising an event types › Participation in conference -Mixed Audience
Adam Letchford (Speaker)
Activity: Participating in or organising an event types › Participation in conference - Academic
Vicky Singleton (Invited speaker)
Activity: Participating in or organising an event types › Participation in workshop, seminar, course
Paul Sparrow (Keynote/plenary speaker)
Hiroko Kawanami (Host)
Activity: Hosting a visitor types › Hosting an academic visitor
Emma Palmer (Speaker)
Nikos Kourentzes (Host)
Mark Shackleton (Visitor)
Activity: Visiting an external institution types › Visiting an external academic institution
Martin Conyon (Participant)
Jenn Ashworth (Consultant)
Activity: Consultancy types › Consultancy
Mukarrum Ahmed (Examiner)
Activity: Other activity types › Other
Derek Gatherer (Advisor)
Activity: Participating in or organising an event types › Other
Mark Butler (Member)
Timothy Douglas (Host)
Activity: Hosting a visitor types › Hosting a Student (Masters)
Laura Machin (Host)
John Hardy (Host) & Mark Smith (Host)
Takayuki Rai (Participant)
Activity: Participating in or organising an event types › Festival/Exhibition/Concert
Licia Ray (Speaker)
Carmen Rios Garcia (Participant)
Activity: Visiting an external institution types › Business Engagement
Mukarrum Ahmed (Invited speaker)
Activity: Talk or presentation types › Invited talk
Laurence Hemming (Speaker) & Anna Yeatman (Speaker)
Alexandra Harrington (Speaker)
Siobhan Weare (Speaker) & Emma Sleath (Speaker)
Activity: Talk or presentation types › Oral presentation
Don Passey (Host)
Bogdan Costea (Examiner)
Delphine Grass (Referee)
Sarah Marsden (Speaker)
David Kang (Speaker)
Sunhwa Choi (Participant)
Julia Gillen (Speaker)
Cornelia Grabner (Peer reviewer)
Berislav Juraic (Visiting researcher)
John Hardy (Host)
John Hardy (Host), Lorna Ashton (Host), Nick Fletcher (Host) & Jemma Kerns (Host)
Imogen Tyler (Host)
Karen Broadhurst (Host)
David Rietzke (Speaker)
Hugh Tuffen (Examiner)
John Hardy (Visiting researcher)
Richard Philpot (Chair)
Activity: Membership types › Member of an organisation
Lucy Jackson-Jones (Speaker)
Tajinder Hayer (Speaker)
Activity: Other activity types › Types of Public engagement and outreach - Festival/Exhibition
John Appleby (Peer reviewer)
Jan Grabowski (Invited speaker)
Richard Williams (Speaker)
Don Passey (Member of programme committee)
Vivien Hodgson (Speaker)
Karen Broadhurst (Speaker)
Luis Araujo (Member of Panel)
Michael West (Keynote speaker)
Rebecca Liu (Speaker)
Activity: Talk or presentation types › Public Lecture/ Debate/Seminar
Shantanu Banerjee (Keynote speaker)
Stephen Taylor (Speaker)
Steve Kempster (Speaker)
Elena Semino (Participant)
Elena Semino (Keynote/plenary speaker)
Martin Spring (Keynote speaker)
Michael West (Speaker)
Don Passey (Speaker)
Anthony Patterson (Speaker)
Peter Wynn (Speaker)
John O'Hanlon (Member of Panel)
Activity: Talk or presentation types › Business Course/Training
Mick Urbaniak (Speaker)
Andrew Fielding (Consultant)
Alfredo De Massis (Member of Panel)
James Cronin (Speaker)
Ruth Wodak (Speaker)
David Knights (Keynote speaker)
Louise Heathwaite (Speaker)
Louise Heathwaite (Member of Panel)
Paul Trowler (Speaker)
Thomas Keegan (Speaker)
Cami Rowe (Speaker)
Paul Trowler (Keynote/plenary speaker)
Natasa Lackovic (Keynote/plenary speaker)
Corina Sas (Member of Panel)
Adam Fish (Speaker)
Corina Sas (Speaker)
Imogen Elizabeth Tyler (Speaker)
Rebecca Fish (Speaker)
Carmen Dayrell Gomes Da Costa (Speaker)
Andrea Canclini (Member)
Activity: Membership types › Membership of board
John Hardy (Host) & Jamshed Anwar (Host)
Hiroko Kawanami (Member)
Lucas Introna (Keynote/plenary speaker)
Naomi Jacobs (Organiser), Eva Cheuk-Yin Li (Organiser) & Judith Fathallah (Speaker)
Bryan Williams (Organiser) & Caroline Staunton (Organiser)
Rosendy Fernandez Galabo (Participant)
Vivien Urquhart (Examiner)
David Otley (Examiner)
Paul Sparrow (Chair)
Michael West (Keynote/plenary speaker)
Sandra Kemp (Invited speaker)
Sandra Kemp (Speaker)
Ellen McGowan (Contributor)
Activity: Visiting an external institution types › School Engagement
Stephen Lane (Contributor)
David Knights (Speaker)
Monideepa Tarafdar (Contributor)
John Hardy (Participant)
Adam Fish (Participant)
John Hardy (Contributor), Richard Mort (Organiser), Wayne Bonnefin (Recipient), Alexandre Benedetto (Contributor), Leah Pomfret (Contributor) & Charis Saville (Recipient)
Activity: Other activity types › Types of Business and Community - Hosting of external, non-academic visitor
Matthew Johnson (Speaker)
Martin Quinn (Speaker)
Beth Brockett (Organiser)
Sandra Nolte (Speaker)
Rodrigo Hizmeri Canales (Speaker)
Jae Hwan Ahn (Speaker)
Patricia Prieto-Blanco (Speaker)
Cary Cooper (Active Contributor)
John Hardy (Visiting researcher) & Sarah Coultas (Host)
Kelly Widdicks (Visiting researcher)
Farid Aiouache (Speaker)
Maria Piacentini (Visiting researcher)
Kevin Glazebrook (Member)
Activity: Membership types › Other Membership
Takayuki Rai (Visitor)
Federica Formato (Speaker)
Sarah Green (Participant)
Allahyar Montazeri (Invited speaker)
Bruce Bennett (Speaker)
Andrea Canclini (Speaker)
Andrew Quick (Contributor) & Simon Wainwright (Contributor)
Erika Fulop (Participant)
Veronique Lane (Keynote speaker)
Cornelia Grabner (Visitor)
Cornelia Grabner (Speaker)
Sam Pitman (Speaker)
Morgan Gadd (Host)
Andrew Fielding (Speaker)
Laura Machin (Speaker)
Giorgio Brunello (Editorial board member)
Ian Walker (Editor)
Giorgio Brunello (Keynote/plenary speaker)
Deniz Johns (Contributor)
Nick Dunn (Speaker)
Christopher Donaldson (Speaker)
Noah Zhu (Chair)
Sandra Varey (Speaker)
Laura Wareing (Presenter)
Laura Wareing (Speaker) & Hayley Alter (Speaker)
Fiona Lobban (Speaker)
Sayjda Talib (Advisor)
Allan Rennie (Contributor)
Clare Brown (Member)
Ian Paylor (Keynote/plenary speaker)
Emily Winter (Speaker)
Allan Rennie (Member)
Helen Fogg (Member)
Activity: Membership types › Member of Advisory Panel
Mike Roberts (Speaker)
David Elliott (Presenter)
Claire Fitzpatrick (Speaker)
Ellie Hamilton (Member)
Hedley Emsley (Member)
Claire Nance (Speaker), Maya Dewhurst (Speaker), Danielle Turton (Speaker), Sam Kirkham (Speaker), Di Wang (Speaker), Takayuki Nagamine (Speaker), Pamela Forster (Speaker) & Lois Fairclough (Speaker)
Claire Nance (Speaker), Sam Kirkham (Speaker), Justin Lo (Speaker), Andrea Siem (Speaker), Takayuki Nagamine (Speaker), Di Wang (Speaker), Seren Parkman (Speaker) & Lois Fairclough (Contributor)
Jennie Gilbert (Advisor)
Activity: Membership types › Member of Advisory Panel For Social Community and Cultural Engagement
Peter Wynn (Participant)
Derek Gatherer (Speaker)
Alexander Belton (Chair)
Ana Costa (Visiting researcher)
Rachel Perry (Speaker)
Nigel Stewart (Host)
Susie Balderston (Keynote/plenary speaker)
Brigit McWade (Organiser)
Sue Cranmer (Speaker)
Ana Moreira Lobo (Presenter)
Activity: Participating in or organising an event types › Symposium
Panagiotis Kotsantis (Speaker)
Jessica Hammond (Chair)
Imogen Tyler (Contributor)
Philip Donkersley (Speaker)
Fiona Edmonds (Organiser), Samantha Jane Erskine Riches (Supervisor), Christopher Donaldson (Contributor), Corinna Maretyn Peniston-Bird (Contributor) & Stephen Philip Pumfrey (Contributor)
Efthymios Pavlidis (Invited speaker)
Deborah Ge (Invited speaker)
David Perez Ojeda (Speaker)
Corinna Peniston-Bird (Organiser)
Stanley Blue (Organiser)
Emre Tarim (Organiser)
Nathan Case (Organiser)
Derek Gatherer (Participant)
Ana Costa (Organiser)
Basil Germond (Participant)
Sayjda Talib (Member)
Maryam Ghorbankarimi (Speaker)
Giuseppe Migali (Speaker)
Efthymios Pavlidis (Speaker)
Jennifer Carter (Speaker)
Jane Pye (Speaker)
Peter Wynn (Chair)
Laura Hobbs (Participant)
Delphine Grass (Organiser)
Activity: Participating in or organising an event types › Participation in conference - Public
Delphine Grass (Organiser), Celine Germond-Duret (Organiser), Catherine Oliver (Organiser), Gary Potter (Organiser), Philip Dickinson (Organiser), Charlie Gere (Organiser), Nicola Thomas (Organiser) & John Childs (Organiser)
Sonali Sen Gupta (Organiser)
Alexander Matros (Organiser)
Jiawen Li (Speaker)
Arron Rumsey (Participant)
Pip Dickens (Organiser)
Sayjda Talib (Examiner)
Paula Burkinshaw (Contributor)
Maria Piacentini (Invited speaker)
Amy Stanning (Member of programme committee)
Amy Stanning (Speaker)
Laura Noller (Speaker)
Corinna Peniston-Bird (Speaker)
Ronika Chakrabarti (Member)
Leon Cruickshank (Consultant), Gemma Coupe (Consultant) & Dion Williams (Consultant)
Elizabeth Shove (Organiser), Josiane Fernandes (Organiser), Mike Ryder (Organiser), Jemma Cliff (Organiser), Michael Greenhough (Organiser), Bob Jones (Organiser), Lisa Potter (Organiser), Meg Ritchie (Organiser), Carlos Rodriguez Calderon (Organiser) & Anisha Varughese (Organiser)
Rachael Barrow (Speaker)
Josiane Fernandes (Organiser)
Sejal Changede (Speaker)
Mohammad Mahbubur Rahman (Speaker)
Mike Ryder (Member)
Claire Fitzpatrick (Speaker) & Katie Hunter (Speaker)
Julia Gillen (Organiser)
Delphine Grass (Chair)
Ian Seed (Editor)
Sarah Powell (Member)
Back to top