Home > Research > Prizes
  1. Bread and Roses Book Prize (shortlisted)

    Imogen Tyler (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  2. Breaking the Frame Award for Best Paper

    Gail Whiteman (Recipient), 2010

    Prize: Other distinction

  3. Breakthrough Prize 2016

    Iain Bertram (Recipient), 8/11/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  4. Breakthrough Prize in Fundamental Physics

    Laura Kormos (Recipient), 5/11/2015

    Prize: National/international honour

  5. Breakthrough Prize in Fundamental Physics

    Dominic Brailsford (Recipient), 5/11/2015

    Prize: National/international honour

  6. British Accounting and Finance Association Distinguished Academic Award 2016

    Jeffrey Unerman (Recipient), 03/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  7. British Council Entente Cordiale Postdoctoral Fellowship

    John Hardy (Recipient), 1/01/2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  8. British Educational Research Association Annual Doctoral Thesis Prize winner

    Nicola Ingram (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. British Library Labs Award, Research

    Ian Gregory (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  10. British Psychological Society Undergraduate Award

    Rebekah Beesley (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. British Science Association Future Debates Grant

    Laura Hobbs (Recipient), 2018

    Prize: Other distinction

  12. Bronze Award in ACE 2011 Game Competition

    Paul Coulton (Recipient), 11/11/2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. BTEC in animal care

    Ellen McGowan (Recipient), 1999

    Prize: Other distinction

  14. Burgenland University Prize

    Igor Ivkic (Recipient), 15/06/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. Carnegie Research Grant

    Haina Zhang (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. Casberd Scholarship

    Mark Shackleton (Recipient), 1981

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. Cave Young Investigator

    Rebecca Shepherd (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. CCARE Contest for Compassionate use of technology

    Paul Kelly (Recipient), 6/12/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  19. Celebrating Impact - Outstanding Impact in Business

    Ellie Hamilton (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. CeMoRe Fellow

    Nikki Pugh (Recipient), 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  21. Certificate in Excellence in Reviewing

    Josip Kotlar (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. Certificate of Qualification “The art and craft of reviewing”

    Josip Kotlar (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. Chair of the Association of Law Teachers

    Michael Doherty (Recipient), 2004

    Prize: Election to learned society

  24. Chancellor's Medal

    Michael Pritchard (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. Chancellor's Medal 2014, Lancaster University

    Yifan Li (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  26. Chartered Biologist (CBiol)

    Richard Williams (Recipient), 1/10/2014

    Prize: Other distinction

  27. Chartered Chemist

    John Hardy (Recipient), 1/03/2019

    Prize: Other distinction

  28. Chartered Engineer (CEng)

    David Cheneler (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  29. Chartered Engineer (CEng)

    Xiandong Ma (Recipient), 2011

    Prize: Other distinction

  30. Chartered Engineer awarded

    Jenny Roberts (Recipient), 28/03/2018

    Prize: Other distinction

  31. Chartered IT Professional (CITP)

    Richard Williams (Recipient), 27/02/2009

    Prize: Other distinction

  32. CHI 2016 Special Recognition for Outstanding Reviews

    Corina Sas (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  33. CHI 2016 Special Recognition for Outstanding Reviews - Notes

    Corina Sas (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  34. CHI 2019 Honourable Mention

    Corina Sas (Recipient), 15/03/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. CHI 2019 Honourable Mention

    Corina Sas (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. CHI 2019 Special Recognition for Outstanding Reviews

    Corina Sas (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Chiang Ching-kuo Foundation Doctoral Dissertation Fellowship

    Eva Li (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  38. Childhood in the Digital Age

    Laura Hobbs (Recipient), 08/2016

    Prize: Other distinction

  39. Chinese Government Award for Outstanding Self-financed Students Abroad

    Aiqing Wang (Recipient), 5/01/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  40. Chinese Government Award for Outstanding Self-financed Students Abroad

    Xiaowei Gu (Recipient), 7/03/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  41. Colin Campbell Mitchell Award

    Mark Cary (Recipient), 10/12/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  42. Collaborative research fellowship in Buddhist studies

    Hiroko Kawanami (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  43. Commander of the Order of the British Empire

    Cary Cooper (Recipient), 2001

    Prize: National/international honour

  44. Commission, Dutch Ministry of Culture / Ensemble Gending, The Netherlands

    Takayuki Rai (Recipient), 1993

    Prize: Other distinction

  45. Commission, Dutch Ministry of Culture / Mondorian Quartet, The Netherlands

    Takayuki Rai (Recipient), 1991

    Prize: Other distinction

  46. Commission, Dutch Ministry of Culture, The Netherlands

    Takayuki Rai (Recipient), 1987

    Prize: Other distinction

  47. Commission, Ensemble NOMADO, Tokyo, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 2007

    Prize: Other distinction

  48. Commission, Gijsbrecht van Amstel Quartet, The Netherlands

    Takayuki Rai (Recipient), 1983

    Prize: Other distinction

  49. Commission, Groupe de Musique Experimental Bourges (GMEB), France

    Takayuki Rai (Recipient), 1988

    Prize: Other distinction

  50. Commission, International Computer Music Association (ICMA)

    Takayuki Rai (Recipient), 1992

    Prize: Other distinction

  51. Commission, International de Musique Electroacoustique / Bourges (IMEB), France

    Takayuki Rai (Recipient), 1995

    Prize: Other distinction

  52. Commission, Masumi Nagasawa Harp Recital ‘Transparent Space’, Tokyo, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1984

    Prize: Other distinction

  53. Commission, Media Art Festival, Hamamatsu, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 2001

    Prize: Other distinction

  54. Commission, Mrs.Kei Mori, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1993

    Prize: Other distinction

  55. Commission, Music From Japan, New York NY, USA

    Takayuki Rai (Recipient), 2009

    Prize: Other distinction

  56. Commission, NTT Research Laboratories, Tokyo, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1997

    Prize: Other distinction

  57. Commission, Piano recital of Yoshiko Shibuya, Tokyo, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1994

    Prize: Other distinction

  58. Commission, Sound Space ARK, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1986

    Prize: Other distinction

  59. Common Purpose Certificate

    Chiemela Victor Amaechi (Recipient), 24/07/2015

    Prize: National/international honour

  60. Companion of operational research

    Mike Pidd (Recipient), 1/11/2011

    Prize: Election to learned society

  61. Companion of the Chartered Management Institute

    Cary Cooper (Recipient), 1997

    Prize: Fellowship awarded competitively

  62. CoNEXT 2015 Best Paper Award

    Vasileios Giotsas (Recipient), 12/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  63. Council Member

    Stein W. Wallace (Recipient), 2011

    Prize: Election to learned society

  64. Court Medal

    Ghadafi Razak (Recipient), 16/11/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Creative Writing Scholarship

    Gail Whiteman (Recipient), 1994

    Prize: Other distinction

  66. D.D. Monieson Award

    Gail Whiteman (Recipient), 1995

    Prize: Prize (including medals and awards)

  67. Daiwa Prize

    Nigel Fullwood (Recipient), 25/11/2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  68. Dan David Prize Bioethics Fellowship

    Giulia Cavaliere (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. Dean of Arts Excellence Award, 2005

    Richmond Sadick Ngula (Recipient), 06/2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  70. Dean's Award for Excellence in Business Engagement

    Alison Stowell (Recipient), 04/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  71. Dean's Award for Excellence in PhD Studies

    Kelum Akurugoda Gamage (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Deans Award for Leadership

    Maurizio Zanardi (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  73. Deans Award for Outstanding Contribution to the Student Experience (Academic Staff)

    Stacey Noble (Recipient), 24/04/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  74. Dean's Award for PhD excellence

    Daniel Billett (Recipient), 18/12/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  75. Dean's Award for PhD Excellence

    Lyndon Fawcett (Recipient), 19/12/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. Dean's Award for Research Excellence

    Yaqiong Yao (Recipient), 05/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. Dean's Awards: Excellence in Postgraduate studies

    Ming Ki Chong (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  78. Dean's List

    Mark Shackleton (Recipient), 1989

    Prize: Prize (including medals and awards)

  79. Decision Sciences Journal Best Paper Award 2017

    Monideepa Tarafdar (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  80. Defra Cumbria Flood Modelling Competition

    Barry Hankin (Recipient), 1/11/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  81. Digital Female Leader Award 2019: Science Category

    Corina Sas (Recipient), 30/11/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

Previous 1 2 3 4 5 6 7 8 ...10 Next

Back to top