Home > Research > Prizes
  1. Best Associate Editor Award for Management Information Systems Quarterly

    Juliana Sutanto (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  2. Best paper honourable mention at ACM ISS 2018

    Steven Houben (Recipient), 26/11/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  3. "Andrew Hendry Postgraduate Scholarship"

    Nataša Lackovic (Recipient), 2012

    Prize: Other distinction

  4. "Face of the year 2015" Prize ("Rosto do Ano 2015") - overall prize

    David Sobral (Recipient), 15/12/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  5. "Prof. Herbert Jacob Award" of the University of Hamburg

    Sven Crone (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  6. "Success story"

    Judit Kormos (Recipient), 2013

    Prize: Other distinction

  7. “Ibercaja" Research Fellowship

    Paula Moraga-Serrano (Recipient), 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  8. “Postgraduate Teaching Assistant Award”

    Nataša Lackovic (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  9. 15th International Electroacoustic Music Competition Bourges, France, honorary mentioned

    Takayuki Rai (Recipient), 1987

    Prize: National/international honour

  10. 17th International Electroacoustic Music Competition Bourges, France, 2nd prize (1st prize not awarded)

    Takayuki Rai (Recipient), 1989

    Prize: Prize (including medals and awards)

  11. 1st place - Doctoral posters competition

    Fotis Katsigiannis (Recipient), 26/09/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  12. 1st Place in the MathWorks Minidrone Competition 2019

    Hamidreza Nemati (Recipient), A. Yazdanshenas (Recipient) & S.H. Mirtajadini (Recipient), 2/10/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  13. 1st Prize, NEWCOMP International Computer Music Competition, USA

    Takayuki Rai (Recipient), 1989

    Prize: Prize (including medals and awards)

  14. 2009 best paper award

    Robert Young (Recipient), 1/01/2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  15. 2009 German OR Society PhD Award

    Sven Crone (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  16. 2012 Google Anita Borg Scholarship Finalist

    Pauline Anthonysamy (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  17. 2013 Strategic China Links Award

    David Brown (Recipient), 22/02/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  18. 2016 Emerald Citations of Excellence Award

    Josip Kotlar (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  19. 2016 Michael R. Losey Human Resource Lifetime Research Award

    Paul Sparrow (Recipient), 1/11/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  20. 2018 Emerald Literati Award

    Elaine James (Recipient), 3/07/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  21. 2nd International Workshop on Applied Economics of Education - Grant EUR 20,000.

    Giuseppe Migali (Recipient), 19/06/2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  22. 2nd Runner-up, Best Paper Award

    Alfredo De Massis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  23. 3rd International Workshop on Applied Economics of Education - Grant EUR 20,000

    Giuseppe Migali (Recipient), 17/06/2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  24. 4th International Workshop on Applied Economics of Education - Grant EUR 20,000

    Giuseppe Migali (Recipient), 23/06/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  25. 5th International Workshop on Applied Economics of Education - Grant EUR 20,000

    Giuseppe Migali (Recipient), 22/06/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  26. 5x1000 Outstanding Researchers Award

    Alfredo De Massis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  27. 5x1000 Outstanding Researchers Award

    Alfredo De Massis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  28. 68th Lindau Nobel Laureate Meeting

    Rhiannon Edge (Recipient), 2018

    Prize: National/international honour

  29. Above and Beyond Staff Leadership Prize

    David Brown (Recipient), 27/06/2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  30. Academic Staff Outstanding Research Award

    Kelum Akurugoda Gamage (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  31. Academician

    Cary Cooper (Recipient), 2000

    Prize: Election to learned society

  32. Academician of the Academy of Social Sciences

    Michael West (Recipient), 2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  33. Academy of Distinguished Engineers

    Konstantinos Zografos (Recipient), 2016

    Prize: Other distinction

  34. Academy of Management Best Paper Award

    Matthew Aidan Thomas (Recipient), Duncan Angwin (Recipient) & Karen Dale (Recipient), 8/08/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  35. Academy of Management Best Paper Proceedings

    Josip Kotlar (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  36. Academy of Management Best Paper Proceedings

    Josip Kotlar (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  37. Academy of Management Journal Outstanding Reviewer Award

    Julia Balogun (Recipient), 08/2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  38. Academy of Management Journal Outstanding Reviewer Award

    Julia Balogun (Recipient), 08/2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  39. Access to higher education

    Ellen McGowan (Recipient), 2007

    Prize: Other distinction

  40. ACM Distinguished Speaker

    Keith Cheverst (Recipient), 1/09/2015

    Prize: National/international honour

  41. AcSS Fellow

    Katy Mason (Recipient), 1/06/2017

    Prize: Other distinction

  42. Adam Smith Research Foundation (ASRF) Seedcorn Fund

    Haina Zhang (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  43. Advanced Institute of Management Ghoshal Fellow

    Julia Balogun (Recipient), 2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  44. Advanced Institute of Management Mid-Career Fellowship in Innovation

    Mike Chiasson (Recipient), 1/01/2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  45. AFA 2018 Doctoral Student Travel Grant

    Jiali Yan (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  46. AFA 2018 Doctoral Student Travel Grant

    Rui Shi (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  47. AHRC North West Consortium Doctoral Training Partnership

    Bethany Jones (Recipient), 1/09/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  48. AHRC Studentship

    Rachel White (Recipient), 1/10/2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  49. AHRC Studentship

    Molly King (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  50. Alexander von Humboldt Foundation Postdoctoral Fellowship

    John Hardy (Recipient), 1/03/2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  51. Alexander von Humboldt Research Fellow

    Erika Fulop (Recipient), 1/11/2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  52. Allan Lloyd Smith Memorial Prize (monograph)

    Catherine Spooner (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  53. ALT-Epigeum Award for Most Effective Use of Video

    James McDowell (Recipient), 2011

    Prize: National/international honour

  54. Appointment as External Examiner

    Basil Germond (Recipient), 1/10/2015

    Prize: Appointment

  55. Arp Foundation Fellowship

    Delphine Grass (Recipient), 2020

    Prize: Fellowship awarded competitively

  56. ASME AVTT'2010 International Conference Best Paper Award

    Dongpu Cao (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  57. Assessment Research Award

    Olena Rossi (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  58. Assessment Research Award 2017

    Salome Villa Larenas (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  59. Associate Fellow of the HEA

    Aya Ghalayini (Recipient), 20/01/2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  60. Associate Fellow of the Higher Education Academy

    Thomas Jalili Tanha (Recipient), 18/07/2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  61. Associate Lecturer

    Chiemela Victor Amaechi (Recipient), 21/09/2017

    Prize: Appointment

  62. Associate Member in RINA

    Chiemela Victor Amaechi (Recipient), 12/02/2016

    Prize: Other distinction

  63. Association of Law Teachers / Routledge, Teaching Law with Technology Prize

    Michael Doherty (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  64. Astra Zeneca Project Prize

    John Hardy (Recipient), 31/07/2002

    Prize: Prize (including medals and awards)

  65. Australian Research Council Grant

    James Morley (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  66. Australian Research Council Grant

    James Morley (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  67. Australian Research Council Grant

    James Morley (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  68. Australian Research Council Grant

    James Morley (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  69. Award for Aerospace and Defence

    Plamen Angelov (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  70. Award for Best Paper (ONE)

    Gail Whiteman (Recipient), 1999

    Prize: Other distinction

  71. Award for Best Practice-Oriented Paper

    Martin Friesl (Recipient), 12/08/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  72. Award of Royal Society University Research Fellowship

    Hugh Tuffen (Recipient), 24/09/2010

    Prize: Fellowship awarded competitively

  73. Awarded an Honorable Mention and nominated in the Top 10 Best Papers

    Kathryn Fahy (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  74. Awarded Graduate School Travel Grant (£250 contribution towards Confronting barriers to inclusion conference)

    Ellen McGowan (Recipient), 07/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  75. Awards

    Karenza Moore (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  76. BAA/ACCA Prize for Best Paper

    Vivien Urquhart (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  77. Bank of England One Bank Research Competition winner

    William Tayler (Recipient), 12/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  78. Barreiro Reconhecido

    David Sobral (Recipient), 28/06/2018

    Prize: National/international honour

  79. BASF Travel Bursary

    John Hardy (Recipient), 1/06/2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  80. Basmajian Award

    Adam Taylor (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  81. Bayer Travel Bursary

    John Hardy (Recipient), 30/06/2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  82. Beale Medal

    Kevin Glazebrook (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  83. Beale Medal

    Robert Fildes (Recipient), 2014

    Prize: National/international honour

  84. BES Award

    Emma Sayer (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  85. Best 3rd year poster

    Jacqueline Owen (Recipient), 27/11/2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  86. Best Academic Performance Award in MSc Quantitative Finance

    Hang Liu (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  87. Best Conference Paper Award - IFERA 2014

    Josip Kotlar (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  88. Best demo award at ACM DIS 2017

    Steven Houben (Recipient), 12/06/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  89. best developmental paper

    Marian Iszatt-White (Recipient), 6/09/2018

    Prize: Other distinction

  90. best developmental paper

    Marian Iszatt-White (Recipient), 11/09/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  91. Best Developmental Paper

    Rebecca Liu (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  92. Best Developmental Paper Award

    Kathryn Fahy (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  93. Best Developmental Paper Award, BAM2017

    Thomas Jalili Tanha (Recipient), 7/09/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  94. Best Developmental Paper: Cultural and Creative Industries

    Christian Butterworth (Recipient), 7/09/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  95. Best Dissertation

    Jayne Erlam (Recipient), 07/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  96. Best Dissertation Award in MSc Quantitative Finance

    Hang Liu (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  97. Best Doctoral Student Paper Award - FERC 2012

    Josip Kotlar (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  98. Best Full Paper Award - British Academy of Management

    Katherine Jane Mason (Recipient), Martin Friesl (Recipient) & Chris Ford (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  99. Best Graduate Teaching Assistant

    Aya Ghalayini (Recipient), 31/05/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  100. Best in Science 2015 - Premios NOVOS

    David Sobral (Recipient), 1/01/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  101. Best in Track Award in Risk Management by U.S. Academy of Finance

    Yaqiong Yao (Recipient), 23/03/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  102. Best Master Dissertation

    Juliana Santos (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  103. Best MRes Dissertation

    Vera Xiaolu Zhao (Recipient), 30/09/2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  104. Best Overall Performance on the MRes Program

    Jiali Yan (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  105. Best Paper

    Florian Bauer (Recipient), David King (Recipient), Svante Schriber (Recipient) & Kurt Matzler (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  106. Best Paper Applications Category

    Abe Karnik (Recipient), 01/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  107. Best paper award

    Skralan Vergauwe (Recipient), 16/07/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  108. Best paper award

    Li Xiao (Recipient), 3/11/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  109. Best Paper Award

    Christine Unterhitzenberger (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  110. Best Paper Award

    Katy Mason (Recipient), 5/09/2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  111. Best Paper Award

    Katy Mason (Recipient), 5/09/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  112. Best Paper Award

    Rhiannon Pugh (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  113. Best Paper Award

    Alfredo De Massis (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  114. Best Paper Award

    Zheng Wang (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  115. Best Paper Award

    Katy Mason (Recipient), 07/2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  116. Best Paper Award

    Katy Mason (Recipient), 07/2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  117. Best Paper Award

    Matthew Rowe (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  118. Best Paper Award

    Matthew Rowe (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  119. Best Paper Award - EFMD 2011

    Josip Kotlar (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  120. Best Paper Award - FERC 2012

    Josip Kotlar (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  121. Best Paper Award at CGO 2017

    Zheng Wang (Recipient), 8/02/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  122. Best Paper Award at CGO 2019

    Zheng Wang (Recipient), 02/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  123. Best Paper Award at PACT 2017

    Zheng Wang (Recipient), 9/12/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  124. Best Paper Award Finalist - EURAM 2014

    Josip Kotlar (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  125. Best Paper Award in the Entrepreneurship Track, UK

    Lola Dada (Recipient), 14/09/2010

    Prize: National/international honour

  126. Best Paper Award Management Learning 2014

    Kathryn Fahy (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  127. Best Paper Award Nomination at CCS 2018

    Zheng Wang (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  128. Best Paper Award, 5th Chinese Capital Markets Conference

    Lars Helge Hass (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  129. Best Paper Award, Florida, United States

    Lola Dada (Recipient), 17/05/2012

    Prize: National/international honour

  130. Best paper award, IEEE ICAC'19

    Jie Ma (Recipient) & Xiandong Ma (Recipient), 6/09/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  131. Best Paper Award, Organizational Development and Change Division

    Julia Balogun (Recipient), 08/2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  132. Best Paper Award, Oviedo, Spain

    Lola Dada (Recipient), 18/06/2015

    Prize: National/international honour

  133. Best Paper Award, Sydney, Australia

    Lola Dada (Recipient), 7/06/2010

    Prize: National/international honour

  134. Best Paper by a PhD Student - International Journal of Production Research

    Mark Stevenson (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  135. Best paper by early career academic in Progress in Human Geography 2012

    James Faulconbridge (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  136. Best Paper Honorable Mention

    Abe Karnik (Recipient), 04/2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  137. Best paper honourable mention at ACM CHI 2016

    Steven Houben (Recipient), 8/05/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  138. Best paper honourable mention at ACM ISS 2014

    Steven Houben (Recipient), 18/11/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  139. Best Paper in Family Business Honorable Mention (awarded by USASBE, U.S.A.)

    Alfredo De Massis (Recipient), 9/01/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  140. Best Paper Proceedings of the 2013 Academy of Management Meeting.

    Alfredo De Massis (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  141. Best Paper Proceedings of the 2014 Academy of Management Meeting

    Alfredo De Massis (Recipient), 1/08/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  142. Best Paper, Research Methods and Research Practice Track, EURAM

    Steve Kempster (Recipient), 06/2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  143. Best Paper, Research Methods Stream

    Steve Kempster (Recipient), 12/2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  144. Best PhD Paper Award

    Kathryn Fahy (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  145. Best PhD Project Award

    Muhammad Adamu (Recipient), 4/05/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  146. Best PhD Student Prize

    Nilla-Helene Karlsen-Davies (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  147. Best Poster Award

    Anuja Pradhan (Recipient), 12/07/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  148. Best Poster Award

    Igor Ivkic (Recipient), Harald Pichler (Recipient), Mario Zsilak (Recipient), Andreas Mauthe (Recipient) & Markus Tauber (Recipient), 4/05/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  149. Best Poster Award

    Olena Rossi (Recipient), 26/11/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  150. Best Poster Award - 2018 MRS Spring Meeting & Exhibit

    Marta San Juan Mucientes (Recipient), 6/04/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  151. Best Poster Award – SPECS TII

    Marta San Juan Mucientes (Recipient), 7/04/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  152. Best Poster Presentation

    Richard Dawson (Recipient), 10/11/2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  153. Best Poster Presentation Award, UKES2018

    Thomas Jalili Tanha (Recipient), 21/03/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  154. Best Poster Prize

    Bryan Williams (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  155. Best poster Runner-up 2014

    Jonny Roberts (Recipient), 14/12/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  156. Best Poster Winner 2013

    Jonny Roberts (Recipient), 18/06/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  157. Best Poster Winner 2015

    Jonny Roberts (Recipient), 15/12/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  158. Best Postgraduate Teaching Award

    Mark Shackleton (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  159. Best Practitioner Focused Paper Award - FERC Conference 2014

    Josip Kotlar (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  160. Best Presentation Award

    Zheng Wang (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  161. Best Presentation Award at the MobiSys 2016 PhD Forum in Singapore

    Mateusz Mikusz (Recipient), 1/07/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  162. Best Project Award - Mechatronic Engineering

    Anita Crompton (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  163. Best Qualitative Paper Award

    Emre Tarim (Recipient), 13/06/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  164. Best Referee for 2016

    Mike Tsionas (Recipient), 5/12/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  165. Best referee for European Journal of Operational Research

    Mike Tsionas (Recipient), 15/09/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  166. Best Research Paper Award

    Alfredo De Massis (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  167. Best Research Poster

    Lauren Thornton (Recipient), 03/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  168. Best Reviewer Award for Journal of the Association for Information Systems

    Juliana Sutanto (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  169. Best Reviewer Award for Management Information Systems Quarterly

    Juliana Sutanto (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  170. Best Reviewer in the Distribution Track, Brisbane, Australia

    Lola Dada (Recipient), 1/12/2014

    Prize: National/international honour

  171. Best Scientific Paper Award

    Hossein Rahmani (Recipient), 2016

    Prize: National/international honour

  172. Best Student Award - Mechatronic Engineering

    Anita Crompton (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  173. Best Student Paper

    Daniel Kershaw (Recipient), 26/06/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  174. Best Teaching Poster

    Martin Armer (Recipient), 4/09/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  175. Bevington Award for Academic Excellence in the First Year

    Jayne Erlam (Recipient), 07/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  176. Beyond Grey Pinstripes European Faculty Pioneer Award

    Judi Marshall (Recipient), 4/12/2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  177. Bicentenary Medal

    Deyan Sudjic (Recipient), 2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  178. BNFL Section Award at SET for Britain Presentations at the House of Commons 2004

    Richard Dawson (Recipient), 15/03/2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  179. BrainBox Initiative Research Challenge Prize

    Helen Nuttall (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  180. Bread and Roses Book Prize (shortlisted)

    Imogen Tyler (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  181. Breaking the Frame Award for Best Paper

    Gail Whiteman (Recipient), 2010

    Prize: Other distinction

  182. Breakthrough Prize 2016

    Iain Bertram (Recipient), 8/11/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  183. Breakthrough Prize in Fundamental Physics

    Laura Kormos (Recipient), 5/11/2015

    Prize: National/international honour

  184. Breakthrough Prize in Fundamental Physics

    Dominic Brailsford (Recipient), 5/11/2015

    Prize: National/international honour

  185. British Accounting and Finance Association Distinguished Academic Award 2016

    Jeffrey Unerman (Recipient), 03/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  186. British Council Entente Cordiale Postdoctoral Fellowship

    John Hardy (Recipient), 1/01/2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  187. British Educational Research Association Annual Doctoral Thesis Prize winner

    Nicola Ingram (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  188. British Library Labs Award, Research

    Ian Gregory (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  189. British Psychological Society Undergraduate Award

    Rebekah Beesley (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  190. British Science Association Future Debates Grant

    Laura Hobbs (Recipient), 2018

    Prize: Other distinction

  191. Bronze Award in ACE 2011 Game Competition

    Paul Coulton (Recipient), 11/11/2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  192. BTEC in animal care

    Ellen McGowan (Recipient), 1999

    Prize: Other distinction

  193. Burgenland University Prize

    Igor Ivkic (Recipient), 15/06/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  194. Carnegie Research Grant

    Haina Zhang (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  195. Casberd Scholarship

    Mark Shackleton (Recipient), 1981

    Prize: Prize (including medals and awards)

  196. Cave Young Investigator

    Rebecca Shepherd (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  197. CCARE Contest for Compassionate use of technology

    Paul Kelly (Recipient), 6/12/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  198. Celebrating Impact - Outstanding Impact in Business

    Ellie Hamilton (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  199. CeMoRe Fellow

    Nikki Pugh (Recipient), 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  200. Certificate in Excellence in Reviewing

    Josip Kotlar (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  201. Certificate of Qualification “The art and craft of reviewing”

    Josip Kotlar (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  202. Chair of the Association of Law Teachers

    Michael Doherty (Recipient), 2004

    Prize: Election to learned society

  203. Chancellor's Medal

    Michael Pritchard (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  204. Chancellor's Medal 2014, Lancaster University

    Yifan Li (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  205. Chartered Biologist (CBiol)

    Richard Williams (Recipient), 1/10/2014

    Prize: Other distinction

  206. Chartered Chemist

    John Hardy (Recipient), 1/03/2019

    Prize: Other distinction

  207. Chartered Engineer (CEng)

    David Cheneler (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  208. Chartered Engineer (CEng)

    Xiandong Ma (Recipient), 2011

    Prize: Other distinction

  209. Chartered Engineer awarded

    Jenny Roberts (Recipient), 28/03/2018

    Prize: Other distinction

  210. Chartered IT Professional (CITP)

    Richard Williams (Recipient), 27/02/2009

    Prize: Other distinction

  211. CHI 2016 Special Recognition for Outstanding Reviews

    Corina Sas (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  212. CHI 2016 Special Recognition for Outstanding Reviews - Notes

    Corina Sas (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  213. CHI 2019 Honourable Mention

    Corina Sas (Recipient), 15/03/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  214. CHI 2019 Honourable Mention

    Corina Sas (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  215. CHI 2019 Special Recognition for Outstanding Reviews

    Corina Sas (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  216. Chiang Ching-kuo Foundation Doctoral Dissertation Fellowship

    Eva Li (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  217. Childhood in the Digital Age

    Laura Hobbs (Recipient), 08/2016

    Prize: Other distinction

  218. Chinese Government Award for Outstanding Self-financed Students Abroad

    Aiqing Wang (Recipient), 5/01/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  219. Chinese Government Award for Outstanding Self-financed Students Abroad

    Xiaowei Gu (Recipient), 7/03/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  220. Colin Campbell Mitchell Award

    Mark Cary (Recipient), 10/12/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  221. Collaborative research fellowship in Buddhist studies

    Hiroko Kawanami (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  222. Commander of the Order of the British Empire

    Cary Cooper (Recipient), 2001

    Prize: National/international honour

  223. Commission, Dutch Ministry of Culture / Ensemble Gending, The Netherlands

    Takayuki Rai (Recipient), 1993

    Prize: Other distinction

  224. Commission, Dutch Ministry of Culture / Mondorian Quartet, The Netherlands

    Takayuki Rai (Recipient), 1991

    Prize: Other distinction

  225. Commission, Dutch Ministry of Culture, The Netherlands

    Takayuki Rai (Recipient), 1987

    Prize: Other distinction

  226. Commission, Ensemble NOMADO, Tokyo, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 2007

    Prize: Other distinction

  227. Commission, Gijsbrecht van Amstel Quartet, The Netherlands

    Takayuki Rai (Recipient), 1983

    Prize: Other distinction

  228. Commission, Groupe de Musique Experimental Bourges (GMEB), France

    Takayuki Rai (Recipient), 1988

    Prize: Other distinction

  229. Commission, International Computer Music Association (ICMA)

    Takayuki Rai (Recipient), 1992

    Prize: Other distinction

  230. Commission, International de Musique Electroacoustique / Bourges (IMEB), France

    Takayuki Rai (Recipient), 1995

    Prize: Other distinction

  231. Commission, Masumi Nagasawa Harp Recital ‘Transparent Space’, Tokyo, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1984

    Prize: Other distinction

  232. Commission, Media Art Festival, Hamamatsu, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 2001

    Prize: Other distinction

  233. Commission, Mrs.Kei Mori, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1993

    Prize: Other distinction

  234. Commission, Music From Japan, New York NY, USA

    Takayuki Rai (Recipient), 2009

    Prize: Other distinction

  235. Commission, NTT Research Laboratories, Tokyo, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1997

    Prize: Other distinction

  236. Commission, Piano recital of Yoshiko Shibuya, Tokyo, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1994

    Prize: Other distinction

  237. Commission, Sound Space ARK, Japan

    Takayuki Rai (Recipient), 1986

    Prize: Other distinction

  238. Common Purpose Certificate

    Chiemela Victor Amaechi (Recipient), 24/07/2015

    Prize: National/international honour

  239. Companion of operational research

    Mike Pidd (Recipient), 1/11/2011

    Prize: Election to learned society

  240. Companion of the Chartered Management Institute

    Cary Cooper (Recipient), 1997

    Prize: Fellowship awarded competitively

  241. CoNEXT 2015 Best Paper Award

    Vasileios Giotsas (Recipient), 12/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  242. Council Member

    Stein W. Wallace (Recipient), 2011

    Prize: Election to learned society

  243. Court Medal

    Ghadafi Razak (Recipient), 16/11/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  244. Creative Writing Scholarship

    Gail Whiteman (Recipient), 1994

    Prize: Other distinction

  245. D.D. Monieson Award

    Gail Whiteman (Recipient), 1995

    Prize: Prize (including medals and awards)

  246. Daiwa Prize

    Nigel Fullwood (Recipient), 25/11/2004

    Prize: Prize (including medals and awards)

  247. Dan David Prize Bioethics Fellowship

    Giulia Cavaliere (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  248. Dean of Arts Excellence Award, 2005

    Richmond Sadick Ngula (Recipient), 06/2005

    Prize: Prize (including medals and awards)

  249. Dean's Award for Excellence in Business Engagement

    Alison Stowell (Recipient), 04/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  250. Dean's Award for Excellence in PhD Studies

    Kelum Akurugoda Gamage (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  251. Deans Award for Leadership

    Maurizio Zanardi (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  252. Deans Award for Outstanding Contribution to the Student Experience (Academic Staff)

    Stacey Noble (Recipient), 24/04/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  253. Dean's Award for PhD excellence

    Daniel Billett (Recipient), 18/12/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  254. Dean's Award for PhD Excellence

    Lyndon Fawcett (Recipient), 19/12/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  255. Dean's Award for Research Excellence

    Yaqiong Yao (Recipient), 05/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  256. Dean's Awards: Excellence in Postgraduate studies

    Ming Ki Chong (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  257. Dean's List

    Mark Shackleton (Recipient), 1989

    Prize: Prize (including medals and awards)

  258. Decision Sciences Journal Best Paper Award 2017

    Monideepa Tarafdar (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  259. Defra Cumbria Flood Modelling Competition

    Barry Hankin (Recipient), 1/11/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  260. Digital Female Leader Award 2019: Science Category

    Corina Sas (Recipient), 30/11/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  261. Distinguished Academic Award

    Vivien Urquhart (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  262. Distinguished Alumni Award

    Randall Zindler (Recipient), 20/04/2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  263. Distinguished Career Award

    Jeffrey Edwards (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  264. Doctor of Sciences

    Plamen Angelov (Recipient), 26/06/2015

    Prize: Honorary degree

  265. Doctoral Dissertation Grant

    Salome Villa Larenas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  266. Doctoral Studies funding 2015/16

    Faranita Feranita (Recipient), 1/10/2015

    Prize: Other distinction

  267. Doctoral Studies funding 2016/17

    Faranita Feranita (Recipient), 1/10/2016

    Prize: Other distinction

  268. Dow Chemical Company GMA Competition Prize

    John Hardy (Recipient), 1/01/2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  269. Dr Cornelis Lely Prize on Mobility History and Policy

    Thomas Birtchnell (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  270. DST-NRF Fellowship for Early Career Researchers from the United Kingdom

    Joe Kinrade (Recipient), 25/07/2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  271. Dudley Newitt Prize for Experimental Excellence

    Richard Dawson (Recipient), 2006

    Prize: Prize (including medals and awards)

  272. Early Career Small Grant

    Haina Zhang (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  273. Early Career Soil Erosion Poster Prize

    Clare Deasy (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  274. Early Career Teacher of the Year (2017)

    John Vidler (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  275. Early Career Woman Physicist of the Year

    Cherry Canovan (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  276. Economics Department Scholarship

    Sherry Luo (Recipient), 1/10/2018

    Prize: Other distinction

  277. Edelman Laureate Honorary Medal

    Konstantinos Zografos (Recipient), D.A Beis (Recipient), P Loucopoulos (Recipient) & Y Pyrgiotis (Recipient), 2008

    Prize: Prize (including medals and awards)

  278. Elected board member of the Portuguese Astronomical Society

    David Sobral (Recipient), 1/09/2015

    Prize: Election to learned society

  279. Elected Fellow of the Design Research Society

    Judith Mottram (Recipient), 2006

    Prize: Election to learned society

  280. Elected Fellow of the Royal Astronomical Society, FRAS

    David Sobral (Recipient), 12/12/2016

    Prize: Election to learned society

  281. Election as Academician

    Mike Pidd (Recipient), 1/10/2012

    Prize: Election to learned society

  282. Elsevier Outstanding PhD Thesis Prize

    Eva Li (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  283. ELTon Award Shortlist

    Judit Kormos (Recipient), 2014

    Prize: Other distinction

  284. Emerald Citation of Excellence

    David Collinson (Recipient), 2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  285. Emerald Literati Highly Commended Paper award 2018

    Nadine Andrews (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  286. Emerald Literati Highly Commended Paper Award 2018

    Nadine Andrews (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  287. Emerald Literati Network 2011 Award for Excellence

    Paul Sparrow (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  288. Emergency First Aid and Rescue

    Laura Hobbs (Recipient), 02/2010

    Prize: Other distinction

  289. English & Creative Writing Departmental Prize

    Michael Pritchard (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  290. EPSRC Doctoral Prize

    Christopher Woodhead (Recipient), 10/2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  291. EPSRC Doctoral Prize Fellowship

    Haris Pervaiz (Recipient), 29/04/2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  292. EPSRC Doctoral Training Award

    Vasileios Giotsas (Recipient), 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  293. Erasmus Mundus Scholar

    Natasa Lackovic (Recipient), 1/07/2007

    Prize: Prize (including medals and awards)

  294. ERCIM Research Fellow

    Allahyar Montazeri (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  295. ESCoP poster prize

    Eugenio Parise (Recipient), 16/08/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  296. ESRC 1+3 Funding Award

    Liam Blything (Recipient), 10/2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  297. ESRC 1+3 Studentship Award

    Craig Jones (Recipient), 2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  298. ESRC Award

    Mark Shackleton (Recipient), 1993

    Prize: Prize (including medals and awards)

  299. ESRC Celebrating Impact Award - impact on business

    Magnus George (Recipient), 2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  300. ESRC DTC +3 Award 2011

    Emma Armitage (Recipient), 1/10/2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  301. ESRC Future Research Leaders Fellowship

    Katherine Twomey (Recipient), 31/10/2001

    Prize: Fellowship awarded competitively

  302. ESRC NWSSDTP +3 award Doctoral Studentship

    Hang Liu (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  303. ESRC Teaching Fellow

    Julia Balogun (Recipient), 1992

    Prize: Fellowship awarded competitively

  304. Essentials of Budgeting

    Laura Hobbs (Recipient), 02/2017

    Prize: Other distinction

  305. EURAM Best paper Award

    Duncan Angwin (Recipient), nicola mirc (Recipient), kathryn sele (Recipient) & Audrey Rouzies (Recipient), 15/06/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  306. EURO Award for the Best EJOR Paper on Innovative Applications of OR

    Burak Boyaci (Recipient), Konstantinos Zografos (Recipient) & Nikolas Geroliminis (Recipient), 21/07/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  307. EurOMA (European Operations Management Association) Board Member

    Linda Hendry (Recipient), 2011

    Prize: Election to learned society

  308. European Union, Exemplar Project Status

    Allan Rennie (Recipient), 15/11/2006

    Prize: Other distinction

  309. Excellence in Second Year of PhD

    Rebecca Gray (Recipient), 20/12/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  310. Excellence in Teaching Award, MBA International

    Konstantinos Zografos (Recipient), 2003

    Prize: Prize (including medals and awards)

  311. Excellence in Teaching: Postgraduate

    Sarah Marsden (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  312. Excellent Reviewer Award

    Josip Kotlar (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  313. Executive MBA Best Student Award 2018

    Corina Sas (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  314. Exploring the motivational effects of badges - who do badges appeal to and why?

    Richard Mills (Recipient), 1/04/2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  315. External Examiner (postgraduate programme)

    Natasa Lackovic (Recipient), 1/01/2019

    Prize: Appointment

  316. External examiner M.Sc. programmes

    Lars Helge Hass (Recipient), 10/2014

    Prize: Appointment

  317. External Research Associate

    Natasa Lackovic (Recipient), 15/07/2019

    Prize: Appointment

  318. Extraordinary Doctoral Award

    Paula Moraga-Serrano (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  319. F. X. Šalda Prize (Cena F. X. Šaldy), special mention

    Derek Sayer (Recipient), 10/06/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  320. Faculty Excellence Award

    Monideepa Tarafdar (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  321. Faculty Excellence Award

    Monideepa Tarafdar (Recipient), 2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  322. Faculty of Science and Technology Research Fellowship (Security Lancaster)

    Alistair Baron (Recipient), 1/11/2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  323. Family Arts Standards

    Laura Hobbs (Recipient), 2014

    Prize: Other distinction

  324. Family Owned Business Institute (FOBI) Scholar

    Josip Kotlar (Recipient), 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  325. FASS Dean's Senior Teaching Award

    Bela Bonita Chatterjee (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  326. FASS Research Fund

    Agata Fijalkowski (Recipient), 26/05/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  327. FASS Research Scholarships

    Richmond Sadick Ngula (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  328. FASS Staff Award for Early Career Researcher of the Year

    Yang Hu (Recipient), 25/03/2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  329. FASS Staff Award for Early Career Researcher of the Year

    Daniel Richards (Recipient), 16/04/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  330. Fellow

    Cary Cooper (Recipient), 1980

    Prize: Fellowship awarded competitively

  331. Fellow

    Cary Cooper (Recipient), 1990

    Prize: Fellowship awarded competitively

  332. Fellow

    Cary Cooper (Recipient), 1995

    Prize: Fellowship awarded competitively

  333. Fellow

    Cary Cooper (Recipient), 1997

    Prize: Fellowship awarded competitively

  334. Fellow

    Cary Cooper (Recipient), 1995

    Prize: Fellowship awarded competitively

  335. Fellow

    Cary Cooper (Recipient), 1997

    Prize: Fellowship awarded competitively

  336. Fellow

    Nigel Lockett (Recipient), 2012

    Prize: Appointment

  337. Fellow

    Leif Isaksen (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  338. Fellow

    Deyan Sudjic (Recipient), 1999

    Prize: National/international honour

  339. Fellow (FInstP)

    Henning Schomerus (Recipient), 2017

    Prize: Election to learned society

  340. Fellow of Advance HE

    Jean-Francois Maystadt (Recipient), 17/07/2018

    Prize: Fellowship awarded competitively

  341. Fellow of American Psychological Association (APA)

    Michael West (Recipient), 1998

    Prize: Fellowship awarded competitively

  342. Fellow of Birmingham Science City Research Alliance

    David Cheneler (Recipient), 1/01/2013

    Prize: Fellowship awarded competitively

  343. Fellow of HEA

    Kay Greasley (Recipient), 2011

    Prize: Fellowship awarded competitively

  344. Fellow of International Association of Applied Psychology (IAAP)

    Michael West (Recipient), 2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  345. Fellow of the American Geophysical Union (AGU)

    Andrew Binley (Recipient), 07/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  346. Fellow of the British Academy of Management

    Michael West (Recipient), 2006

    Prize: Fellowship awarded competitively

  347. Fellow of the British Academy of Management

    Cary Cooper (Recipient), 1994

    Prize: Fellowship awarded competitively

  348. Fellow of the British Academy of Management

    Mike Pidd (Recipient), 1/10/2009

    Prize: Election to learned society

  349. Fellow of the British Psychological Society

    Michael West (Recipient), 1992

    Prize: Fellowship awarded competitively

  350. Fellow of the Higher Education Academy

    Michael West (Recipient), 2008

    Prize: Fellowship awarded competitively

  351. Fellow of the Higher Education Academy

    Mick Urbaniak (Recipient), 2015

    Prize: Election to learned society

  352. Fellow of The Higher Education Academy

    Allahyar Montazeri (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  353. Fellow of The Higher Education Academy

    John Hardy (Recipient), 20/07/2018

    Prize: Election to learned society

  354. Fellow of the Higher Education Academy (FHEA)

    Richard Williams (Recipient), 5/01/2015

    Prize: Election to learned society

  355. Fellow of the Higher Education Academy (FHEA)

    Kostas Selviaridis (Recipient), 1/12/2015

    Prize: Election to learned society

  356. Fellow of the Higher Education Academy (FHEA)

    David Cheneler (Recipient), 8/01/2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  357. Fellow of the Higher Education Academy (FHEA)

    Basil Germond (Recipient), 2012

    Prize: Election to learned society

  358. Fellow of the Higher Education Academy (FHEA)

    Kelum Akurugoda Gamage (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  359. Fellow of the Higher Education Academy (FHEA),

    Xiandong Ma (Recipient), 2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  360. Fellow of the Higher Education Academy (HEA)

    Maurizio Zanardi (Recipient), 2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  361. Fellow of the IEEE

    Plamen Angelov (Recipient), 1/01/2016

    Prize: Fellowship awarded competitively

  362. Fellow of the IET

    Plamen Angelov (Recipient), 28/05/2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  363. Fellow of the Institute of Materials, Minerals and Mining (FIMMM)

    David Cheneler (Recipient), 27/02/2019

    Prize: Election to learned society

  364. Fellow of the Institute of Materials, Minerals and Mining: IOM3

    John Hardy (Recipient), 1/04/2018

    Prize: Election to learned society

  365. Fellow of the Institution of Engineering and Technology (FIET)

    Xiandong Ma (Recipient), 14/05/2019

    Prize: Fellowship awarded competitively

  366. Fellow of the Journal of Applied Econometrics

    Mike Tsionas (Recipient), 15/11/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  367. Fellow of the Linnean Society

    Jane Taylor (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  368. Fellow of the Operational Research Society (FORS)

    Adam Letchford (Recipient), 2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  369. Fellow of the Royal Entomological Society

    Ken Wilson (Recipient), 1986

    Prize: Election to learned society

  370. Fellow of the Royal Entomological Society (FRES)

    Eleanor Slade (Recipient), 2014

    Prize: Election to learned society

  371. Fellow of the Royal Geographical Society (FRGS)

    Basil Germond (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  372. Fellow of the Royal Society of Arts (invited)

    Louise Heathwaite (Recipient), 2016

    Prize: Election to learned society

  373. Fellow of the Royal Society of Biology

    Louise Heathwaite (Recipient), 2009

    Prize: Election to learned society

  374. Fellow of the Royal Society of Biology

    Jane Taylor (Recipient), 04/2012

    Prize: Election to learned society

  375. Fellow of the Royal Society of Chemistry

    Nick Hewitt (Recipient), 1/01/2002

    Prize: Election to learned society

  376. Fellow of the Royal Society of Edinburgh

    Louise Heathwaite (Recipient), 3/03/2015

    Prize: Election to learned society

  377. Fellow of the Royal Society of Literature

    Jenn Ashworth (Recipient), 06/2018

    Prize: Election to learned society

  378. Fellow of the Society of Biology

    Ken Wilson (Recipient), 2010

    Prize: Election to learned society

  379. Fellow Professorship in Management Science

    David Brown (Recipient), 23/09/1998

    Prize: National/international honour

  380. Fellowship

    Cary Cooper (Recipient), 1982

    Prize: Election to learned society

  381. Fellowship

    Brian Forde (Recipient), 2011

    Prize: Election to learned society

  382. Fellowship

    Jenni Hyde (Recipient), 6/07/2018

    Prize: Election to learned society

  383. Fellowship of IET

    Keivan Navaie (Recipient), 2017

    Prize: Fellowship awarded competitively

  384. Fellowship of the Academy of Social Sciences

    Jeffrey Unerman (Recipient), 02/2018

    Prize: Election to learned society

  385. Fellowship of the Royal Society of Arts (FRSA)

    Richard Williams (Recipient), 19/03/2014

    Prize: Election to learned society

  386. Fellowship of the Society of Biology

    Brian Forde (Recipient), 2011

    Prize: Election to learned society

  387. FHLS Public Engagement Award

    Bryan Williams (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  388. Fifth Annual InfoSciR-Journals Excellence in Research Awards

    Allan Rennie (Recipient), 2011

    Prize: Prize (including medals and awards)

  389. Finalist Best Paper Award for Practice Implications

    Martin Friesl (Recipient), 14/09/2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  390. Finalist of the 2018 Vanguardia de La Ciencia Scientific Prize

    Ruben Durante (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  391. Finalist, MacRobert Award for engineering innovation

    Rob Lamb (Recipient), 15/05/2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  392. Financial Times MBA Teaching

    Martin Brigham (Recipient), 2019

    Prize: National/international honour

  393. Financial Times MBA Teaching

    Martin Brigham (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  394. First Class degree MGeol Geology

    Ellen McGowan (Recipient), 15/07/2011

    Prize: Other distinction

  395. First International Workshop on Applied Economics of Education - Grant EUR 20,000.

    Giuseppe Migali (Recipient), 13/06/2010

    Prize: Prize (including medals and awards)

  396. FOBI Scholar

    Josip Kotlar (Recipient), 2014

    Prize: Fellowship awarded competitively

  397. FOBI Scholar in Residence

    Josip Kotlar (Recipient), 2015

    Prize: National/international honour

  398. Founder of Young Scientists Alumni (JC Alumni)

    David Sobral (Recipient), 1/06/2018

    Prize: Appointment

  399. Frank Frischknecht Leadership Award 2012

    Andrew Binley (Recipient), 2012

    Prize: Prize (including medals and awards)

  400. FST - Christmas conference PhD talks: Runner up

    Christopher Woodhead (Recipient), 20/12/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  401. FST - Christmas conference Poster competition: Runner up

    Christopher Woodhead (Recipient), 18/12/2015

    Prize: Prize (including medals and awards)

  402. Fulbright Fellow, University of Montenegro

    Emile Devereaux (Recipient), 1/02/2009

    Prize: Fellowship awarded competitively

  403. Funded Residency, Experimental Television Center, Owego, New York

    Emile Devereaux (Recipient), 20/03/2008

    Prize: Other distinction

  404. GaSb quantum dots for a room-temperature light-matter interface

    Robert Young (Recipient), 1/10/2012

    Prize: Fellowship awarded competitively

  405. Gaudeamus Competition of Composers, The Netherlands, selected

    Takayuki Rai (Recipient), 1980

    Prize: National/international honour

  406. George L. Mosse Prize

    Derek Sayer (Recipient), 2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  407. George Walford International Essay Prize

    Frazer Heritage (Recipient), 2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  408. Global Finalist

    Gail Whiteman (Recipient), 2011

    Prize: Other distinction

  409. Governor General Gold Medal

    Kirk Luther (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  410. Graduate Scholarships 1994/95, 1995/96, 1996/97

    Gail Whiteman (Recipient), 1994

    Prize: Other distinction

  411. Grant for online experiment from Gorilla Experiment Builder

    Pablo De Juan Bernabeu (Recipient), 2020

    Prize: Prize (including medals and awards)

  412. Greater China Recognition Award

    David Brown (Recipient), 1/02/2009

    Prize: National/international honour

  413. Gregor Mendel Medal for Excellence in Biosciences

    Rebecca Shepherd (Recipient), 2019

    Prize: Prize (including medals and awards)

  414. Grindley Grants for conference presentations

    Pablo De Juan Bernabeu (Recipient), 2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  415. Harold V Disney Prize 2017

    Harald Schlegl (Recipient) & Richard James Dawson (Recipient), 5/12/2018

    Prize: Prize (including medals and awards)

  416. Heat Winners and Peer Group Prize

    Scott Nash (Recipient), 1/05/2013

    Prize: Prize (including medals and awards)

  417. Higher Education Academy Fellowship

    Thomas Wilcockson (Recipient), 18/06/2015

    Prize: Fellowship awarded competitively

  418. Highest Overall Second Year Marks

    Jayne Erlam (Recipient), 07/2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  419. Highest Overall Third Year Marks

    Jayne Erlam (Recipient), 07/2017

    Prize: Prize (including medals and awards)

  420. Highly Cited Researcher

    Mariana Rufino (Recipient), 19/11/2019

    Prize: National/international honour

  421. Highly Commended in the Lancaster Teaching Award

    Agata Fijalkowski (Recipient), 04/2012

    Prize: Other distinction

  422. Highly Commended Winner, Emerald Literati Network Awards for Excellence

    Lola Dada (Recipient), 2016

    Prize: Prize (including medals and awards)

  423. HiPEAC Paper Award

    Zheng Wang (Recipient), 2009

    Prize: Prize (including medals and awards)

  424. Hon D Litt

    Deyan Sudjic (Recipient), 2012

    Prize: Honorary degree

  425. Hon Dr

    Deyan Sudjic (Recipient), 2012

    Prize: Honorary degree

  426. Hon Dr Arts

    Deyan Sudjic (Recipient), 2008

    Prize: Honorary degree

  427. Hon Fellow

    Deyan Sudjic (Recipient), 2003

    Prize: National/international honour

  428. Hon LLD

    Deyan Sudjic (Recipient), 2013

    Prize: Honorary degree

  429. Hon MA

    Deyan Sudjic (Recipient), 2012

    Prize: Honorary degree

  430. Honorable Mention Award

    Abe Karnik (Recipient), 04/2014

    Prize: Prize (including medals and awards)

  431. Honorable Mention in Best Intervention Competition (Work, Stress and Health Conference)

    Caleb Leduc (Recipient), Sabir Giga (Recipient), Bill Cole (Recipient), Michelle Young (Recipient), Ian Fletcher (Recipient) & Sandra Dorman (Recipient), 06/2017

    Prize: National/international honour

  432. Honorary Doctor of Business Administration

    Cary Cooper (Recipient), 1999

    Prize: Honorary degree

  433. Honorary Doctor of Letters

    Cary Cooper (Recipient), 1998

    Prize: Honorary degree

  434. Honorary Doctor of Science

    Cary Cooper (Recipient), 2002

    Prize: Honorary degree

  435. Honorary Doctor of the University

    Cary Cooper (Recipient), 2003

    Prize: Honorary degree

Previous 1 2 Next

Back to top